sobota, 19 marca 2016

#5 RECENZJA KSIĄŻKI "PAPIEROWE MIASTA" :)

Cześć, hej i czołem!
Od razu na wstępie Was wszystkich przepraszam, bo miałam dodać inną recenzję (nadal się pisze ;/) Jednak żeby zrekompensować mój nietakt postanowiłam naskrobać parę słów o innej książce. Zbędnie nie przedłużając zapraszam do czytania! :)

OPIS z tyłu książki:
Quentin Jacobsen - dla przyjaciół Q - ma osiemnaście lat od zawsze jest zakochany we wspaniałej koleżance, zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka wkracza Margo w stroju nindży i wciąga go w niezły bałagan. Po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi przemierzyć setki kilometrów w USA. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy. Czy dowie się, kogo szuka i kim naprawdę jest Margo? - "Papierowe miasta" - John Green (wyd. BUKOWY LAS)

OKŁADKA:
Zdecydowanie w stylu Johna Greena - uwielbiam tego typu okładki. Prosta, tym razem różowo - fioletowa przedstawia bodajże na pierwszym planie Margo, a w oddali widać Quentina opierającego się (możliwe) o framugę drzwi.

MÓJ OPIS:
Osiemnastoletni Quentin Jacobsen prowadzi rutynowe wręcz nudne życie. Pewnego dnia wszystko ulega zmianie. W nocy do jego pokoju przychodzi Margo, która ma plan do zrealizowania. Potrzebny jest jej Q i razem wyruszają na wspólną przygodę. Następnego dnia dziewczyna znika i większość osób z jej otoczenia uważa, że to kolejny wybryk Margo. Wraz z Benem i Radarem (przyjaciele chłopaka) odkrywają wskazówki pozostawione przez nastolatkę, które prowadzą do odkrycia miejsca jej pobytu. Jednak to Quentin musi rozwikłać wiele tajemnic. Czy Margo jest taka, jaką Q sobie wyobraża? Czy ona żyje? Czy ją odnajdą? Tego dowiecie się po przeczytaniu książki.

"Pamiętaj, że czasami nasze wyobrażenie drugiej osoby niewiele ma wspólnego z tym, kim ona naprawdę jest"

Byłam sceptyczna co do tej lektury. Po tym jak w kinie pojawił się film na jej podstawie, nie byłam przekonana aby ją kupić. Jednak w styczniu zdecydowałam się na zakup "Papierowych miast". Leżąc chora w domu po skończeniu "Kosogłosa" i "Malowanego człowieka" w jeden dzień (z czego jestem niezmiernie dumna mimo bolących oczu ;)) potrzebowałam czegoś "bardziej lekkiego". Mój wybór padł na Johna Greena.
"Papierowe miasta". Niby niepozornie wyglądająca książka z mało zachęcającą okładką. Proszę Was nigdy nie dajcie się zwieść pozorom gdy na literaturze młodzieżowej zobaczycie imię i nazwisko autora. 
Im dłużej czytasz historię Quentina Jacobsena, tym bardziej się w nią zagłębiasz i nie możesz się od niej oderwać. I gdy po krótkim czasie ją przeczytasz, otrzymujesz w zamian od Johna Greena pięknego i cudownego kaca książkowego oraz miliony myśli, niepozwalających zacząć innej książki. Po skończeniu jej czujesz ogromny niedosyt oraz nieodparte pragnienie, by czytać ją jeszcze i jeszcze. Ta "młodzieżówka" z pozoru mało istotna i może niezbyt interesująca, skrywa w sobie wiele tajemnic gotowych do odkrycia, mnóstwo wskazówek okrytych "nastoletnim" humorem autora. Mało jest słów, którymi mogę określić jaka ta powieść jest wspaniała i cudowna. Zdecydowanie wkradła się w moje serce i na długo tam pozostanie. Ogromne brawa dla pana Greena za tak genialną powieść, jakimi są "Papierowe miasta".

"Tak trudno jest odejść - dopóki się nie odejdzie. A wówczas to najłatwiejsza rzecz pod słońcem"

 MOJA OCENA: 6/6
Nigdy jeszcze nie oceniłam żadnej książki tak wysoko. Jednak "Papierowe miasta" zdecydowanie na to zasługują. Śmiało mogę również stwierdzić, że obecnie John Green znajduje się wśród moich ulubionych autorów wraz ze Stephanie Meyer i Trudi Canavan. Po prostu wyśmienita powieść. Polecam wszystkim książkoholikom lubiącym trochę porozmyślać oraz przepadającym za klimatem owianym tajemnicami z mnóstwem wskazówek.
 A jaka jest twoja opinia? Podziel się nią! W razie wątpliwości lub chęci uzyskania większej ilości informacji śmiało pisz do Nas. Mail - betweenthepages.polska@gmial.com

Do zobaczenia i poczytania w kolejnym poście! - WisBoo 





niedziela, 6 marca 2016

Coś nowego: posumowanie miesiąca - LUTY

Witajcie!
Już na początku lutego w mojej głowie zrodził się pewien pomysł. Postanowiłam, że mniej więcej na początku każdego miesiąca będę robić małe podsumowanie tego, co udało mi się znaleźć ostatnimi czasy w różnych księgarniach bądź dostać w prezencie. O mojej recenzji przez jakiś czas jeszcze nic nie będzie, gdyż po prostu brakuje mi czasu żeby ją skończyć, jednak mam nadzieję, że mi wybaczycie. :) Zbędnie nie przedłużając, zapraszam do kolejnego posta. :)

1. Stephanie Meyer - "Życie i śmierć. Zmierzch opowiedziany na nowo"
Na początku lutego pojawiła się książka, na którą czekałam od dłuższego czasu. W nowej powieści Stephanie Meyer ukazano historię Belli i Edwarda w całkowicie innym wydaniu - główni bohaterowie zamieniają się płciami. Jestem smutna z tego powodu, że minęło dość dużo czasu od premiery, a książka leży u mnie na półce i czeka na dogodny moment (lub gdy nabierze mocy urzędowej tak jak mawia moja mama. ;))

"Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta"
Książkę dostałam w prezencie na moje urodziny. Fantastyka opowiadająca o życiu Harry'ego Augusta, który odradza się po każdej śmierci oraz o podróży w czasie. Główny bohater stara się ocalić przeszłość oraz podejmuję próbę ocalenia przyszłości by uniknąć katastrofy.

3. Katarzyna Gondek - "Horror vacui"
 Postanowiłam "zaszaleć" i w księgarni internetowej zamówiłam "tylko" sześć książek. Wśród nich znalazła się powieść opisująca historię dojrzewania młodej kobiety, która próbuje uciec od swojej nieszczęśliwej rodziny. Potrzebuje przewodnika i próbuje powrócić do siebie.

4. Louise Penny - "Martwy punkt"
Klasyczny kryminał o detektywie Armandzie Gamache'u. W małej wiosce pod Montrealem ginie emerytowana kobieta od postrzału strzałą prosto w serce. Wszyscy sugerują, że to był wypadek jednak inspektor uważa inaczej. Po pewnym czasie wychodzą na jaw sekrety skrywane przez mieszkańców małej górskiej osady.
 
5. Beaulieu Baptiste - "Już nigdy Pan nie będzie smutny"
Opowieść o doktorze, który miał marzenia, idealną żonę oraz ukochaną pracę. Wszystko ulega zmianie i bohater staje się chodzącym smutkiem. Nieoczekiwanie zawiera pakt z ekscentryczną damą - on da jej siedem dni, a ona odwiedzie go od samobójstwa. 
 
6. Clifford Chase - "Oskarżony pluszowy miś"
 Opinie na ten temat innych czytelników są różne - jedni uważają tę książkę za męczącą, inni, że warto było poświęcić czas, żeby ją przeczytać. Sama jeszcze się za nią nie zabrałam, ale jaka będzie moja opinia? Przekonacie się wkrótce sami. ;) Trochę absurdalna historia misia, który zostaje oskarżony o tysiące zbrodni. Winkie zostaje wrogiem publicznym numer jeden, a chciał być tylko sobą, poczuć się znów szczęśliwy i miał marzenia. Tęskni za miłością - która potrafi stworzyć byt z niebytu.

7. Ava Dellaira - "Kochani, dlaczego się poddaliście?"
 Gdzieś kiedyś o tej książce słyszałam i jakiś czas temu ją widziałam. Postanowiłam ją kupić - okazyjna cena w księgarni internetowej. Nastoletnia Lauren traci siostrę. Po jej śmierci pisze listy do zmarłych idoli, w których opisuje swoje przeżycia, próbuje odnaleźć siebie. Rozumie, że nie mogła ocalić siostry, jednak może spróbować ocalić samą siebie.
 
8.

Thomas Harris - "Czerwony smok"
Maniakalny zabójca zabija dwa małżeństwa wraz z ich dziećmi w ich własnych domach. Ofiary śmiertelnie okalecza kawałkami rozbitych luster w czasie pełni księżyca. Will Graham zdaje sobie sprawę, że jedynym człowiekiem , który może go naprowadzić na ślad tego zabójcy jest wyjątkowo przebiegły i inteligentny psychopata zamknięty później w stanowym szpitalu dla umysłowo chorych przestępców - Hannibal Lecter. Jak potoczy się sprawa tajemniczego zabójcy, nazywanego Zębową Wróżką? Tego powinniśmy dowiedzieć się po przeczytaniu lektury.

Thomas Harris - "Hannibal"
Mija siedem lat od ucieczki z więzienia seryjnego mordercy - Hannibala Lectera. Ukrywa się pod przybranym nazwiskiem we Florencji i nadal zabija. Aktualnym miejscem pobytu zbrodniarza interesuje się jedyna żyjąca jego ofiara - okrutnie okaleczony milioner Mason Vergel. Zapłaci każde pieniądze za znalezienie Hannibala i dokonać na nim aktu spektakularnej zemsty - bardziej przerażającej niż wszystko, czego sam doświadczył.

11. James Rollins - "Kolonia diabła"
 W jaskini w Górach Skalistych okryto setki zmumifikowanych ciał, tabliczki zapisane nieznanymi znakami oraz totem. Kiedy dochodzi do zamieszek między naukowcami a rdzennymi mieszkańcami Ameryki, następuje eksplozja. Wybuch w Utah uwalnia uśpioną w jaskini tajemniczą siłę, która potrafi doprowadzić do rozpadu materii, a także obudzić drzemiące w różnych miejscach ziemi wulkany. By zapobiec katastrofie, agenci muszą ustalić, czym jest Potężny Eliksir zdolny wywołać globalną zagładę, do kogo należały znalezione w jaskini ciała i jaką tajemnicę ukryli przed światem ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych.

Dmitrij Głuchowski) - "Metro 2033" 
 Jest rok 2033. Świat po wojnie nuklearnej, w którym ocaleni walczą o przetrwanie w sieci moskiewskiego metra. Ich los trafia w ręce młodego Artema. Jest to opowieść o konieczności odnalezienia swojego miejsca na ziemi przez każdego człowieka; o konieczności zrozumienia celu misji, którą każdy człowiek ma do wypełnienia; o wypełnieniu powołania i życiu pomimo wszelkich trudności.
 
13. Paula Hawkins - "Dziewczyna z pociągu"
Głowna bohaterka każdego ranka dojeżdża do pracy pociągiem. Wydaje jej się, że zna ludzi mieszkających w jednym z domków, niedaleko miejsca zatrzymywania się pociągu. Pewnego dnia zauważa coś wstrząsającego, coś co wszystko zmienia. 
14. Magdalena Kozak - "Nocarz"
Z twórczością pani Magdaleny Kozak miałam styczność podczas poprzednich wakacji. Obawiam się tej książki (w pozytywnym znaczeniu ;)) Fantastyka pomieszana z powieścią militarną, w której znalazło się miejsce dla wampirów. Z niecierpliwością czekam aż znajdę dogodny moment, żeby ją przeczytać.
15. Richard A. Knaak - Diablo. Wojna grzechu. Smocze łuski"
Druga część trylogii Richarda A. Knaak'a. Recenzja pierwszego tomu za jakiś czas powinna pojawić się na blogu - na razie znajduje się ona w dalekim lesie (jednak to jest pewne, że się pojawi. ;)) Kolejna część zmagań Uldyzjana z Kultem Trójcy oraz Lilith. Inarius pragnie przywrócić świetlność Sanktuarium, gdy do gry o Uldyzjana przyłącza się Lilith, która chce zmienić wszystkich w  nefalemów - istoty podobne bogom, bardziej potężnych od demonów czy aniołów.