wtorek, 21 lutego 2017

[#7] Co ze strachem? - WisBoo


Autor: Jarosław Jakubowski
Tytuł: Oczy pełne strachu
Strony: 416
Wydawca:  Zysk i S-ka

Było tutaj od zawsze, jeszcze zanim my się pojawiliśmy. Zło. Wszechobecne i nieogarnięte. Najpotężniejszy z żywiołów. 


Oczy pełne strachu ukazują różne formy zła - jako zdarzenia dnia codziennego i zjawiska nadprzyrodzone; jako emocje znane każdemu, kot jest wrażliwy na otaczającą go rzeczywistość.


 To historie zwykłych ludzi, którym przytrafiają się rzeczy niezwykłe. Opowieść o frustracji i nienawiści, które przybierają materialną formę. O tym, jak to jest naprawdę wejść w umysł innego człowieka i spróbować go poznać. Jak samotność i odrzucenie przez społeczeństwo prowadzą do tragedii. 


Poznaj ludzi, którzy szukają akceptacji, ciepła i miłości w szaleńczo pędzącym szarym tłumie. Odwiedź wymierające miasta na prowincji i wielkie bezosobowe blokowiska. Przeżyj spotkania z niezwykłym. 


W starciu ze złem każdy z nas skazany jest na nierówną samotną walkę. Ale nie zdołasz przed nim uciec. Gdy ukaże swoje oblicze, będzie już za późno. A może jednak to właśnie tobie się uda? Spróbujesz?


Brakuje mi odwagi, żeby zrobić ten ostatni krok. Skończyć ze sobą. Chyba najpiękniejsze hasło jakie w życiu słyszałem. Skończyć ze sobą to znaczy osiągnąć wolność. Od siebie.


Każdy z nas w swoim życiu spotyka się ze strachem. Przybiera on różne formy, sprawia, że
pod jego wpływem nie myślimy racjonalnie. Niektórzy traktują go jako słabość, inni potrafią go wykorzystać na swoją korzyść. Większości towarzyszy codziennie. 

Autorem owego zbioru opowiadań jest Jarosław Jakubowski. Wszystkie historie zostały przedstawione w 31 rozdziałach; niektóre opisano na zaledwie czterech stronach, inne ciągną się przez wiele kartek. Łączy je jedno - przepełnione są gniewem, bólem, nienawiścią oraz lękiem. Cechuje je także pewnego rodzaju brutalność. Zawierają negatywne emocje, okute w dużą ilość wulgaryzmów. Jednak to nie oznacza, że powieść odstrasza. Wręcz przeciwnie - sprawia, że jest bardziej naturalna i przedstawia prawdziwe odczucia niektórych ludzi. 

W tworze poety pojawiły się opowiadania realne oraz mniej realne (wampiry, wilkołaki, duchy), niekiedy zawierające zjawiska nadprzyrodzone. Podoba mi się ta duża różnorodność, jednak niektóre historie były przesadzone. Początkowe rozdziały sprawiały, że chciałam odłożyć daną książkę z powrotem na półkę. Wyobraźnia Jarosława Jakubowskiego pracowała na najwyższych obrotach.  Nigdy nie spodziewałam się, że w niektórych ludziach może być tyle nienawiści i zła. Po przeczytaniu tej lektury lepiej poważnie zastanowić się nad swoim zachowaniem i pomyśleć czy czasem warto. 


To już wszystko. Cała historia. Proszę, wspomnijcie ją zawsze, kiedy uznacie, że lepiej odwrócić głowę od dziejącego się zła. (18, Doktor Malewicz)
Autor potrafi zaskoczyć czytelnika - w większości w pozytywny sposób, jednak zdarzały się rozczarowujące opowiadania. W jednej chwili Jarosław Jakubowski może być nazwany najlepszym pisarzem, w drugiej - zastanawiamy się czy poeta nie mógł napisać czegoś lepszego. Pomimo to, czytając "Oczy pełne strachu" miałam ciarki.

Reasumując - zdecydowanie jest to książka godna polecenia każdemu. Poszerza nasze odczucia co do strachu, bądź zła. Sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad swoim postępowaniem.3 komentarze:

  1. Niestety nie czytałam, ale lubię książki, które sprawiają, iż zaczynamy rozmyślać nad naszym własnym życiem. ;)

    Zapraszam do mnie: milowebooks.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń